Dzień dobry dzisiaj jest 25 kwietnia 2024. A do wakacji zostało

Szkoła Podstawowa nr 58 Gdańsk - Biblioteka

Wychowanie patriotyczne w Szkole Podstawowej Nr 58

„Naród, który nie pamięta swojej historii
nie ma także swojej przyszłości.”

Wydarzenia:
Wystawa, Pieśni legionowe, Piaśnica, 11 listopada, ECS

Wstęp

Celem i zadaniem szkoły jest wszechstronny rozwój młodego człowieka, między innymi poprzez kształtowanie poczucia tożsamości kulturowej, lokalnej i narodowej. Wychowanie patriotyczne i obywatelskie jest ważnym zadaniem ujętym w podstawie programowej każdego etapu edukacyjnego. Realizowane jest w trakcie realizacji tematów z wielu przedmiotów nauczania, w trakcie godzin wychowawczych, przez uczestnictwo w uroczystościach, szkolnych i poza szkolnych. Nikt nie rodzi się patriotą, staje się nim na skutek oddziaływań szeroko rozumianej wspólnoty. To wartość uniwersalna, którą buduje się stopniowo, w domu i szkole, wpływa na kształtowanie więzi z krajem ojczystym. Wychowanie patriotyczne jest na stałe wpisane w Program Wychowawczy naszej szkoły.

Cele ogólne

• Kształtowanie postawy patriotycznej u uczniów.
  • Rozbudzanie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń.
  • Wzmacnianie więzi historycznych, kulturowych i narodowych.
  • Kształtowanie tożsamości narodowej i współuczestnictwa w pielęgnowaniu tradycji przez aktywny udział w życiu społeczności szkolnej, lokalnej i państwowej.

Cele szczegółowe

• Poznanie sylwetki patrona szkoły – Kazimierza Sołtysika, patrioty z okresu Wolnego Miasta Gdańska.
  • Poznanie regionalnych miejsc związanych z martyrologią narodu polskiego.
  • Znajomość hymnu narodowego, polskich pieśni patriotycznych, symboli narodowych i państwowych.
  • Poznanie najważniejszych świąt narodowych i ich znaczenia dla pamięci narodowej.
  • Prezentowanie odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych i państwowych.
  • Wykształcenie poczucia więzi z ojczyzną, minionymi pokoleniami walczącymi o niepodległość.
  • Zainteresowanie historią „małej Ojczyzny”, zachęcenie do samodzielnego zdobywania wiadomości.

Treści tematyczne

• Kazimierz Sołtysik – patron naszej szkoły.
  • Najbliższe Miejsca Pamięci Narodowej i pomniki.
  • Polacy w Wolnym Mieście Gdańsku.
  • Hymn, flaga i godło naszego kraju.
  • Święta narodowe.

Procedury osiągania celów

• Cykl lekcji wychowawczych poświęconych patronowi szkoły przeprowadzony przez nauczyciela bibliotekarza.
  • Udział w uroczystościach państwowych i regionalnych z okazji ważnych świąt i dat historycznych (Parada Niepodległości, Święto Flagi itp.)
  • Wycieczki do Miejsc Pamięci Narodowej (Westerplatte, Piaśnica), szlakiem gdańskich pomników.
  • Nawiązanie współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej (skorzystanie z oferty edukacyjnej, pozyskanie nowych materiałów dotyczących K. Sołtysika, wzbogacenie księgozbioru regionalnego biblioteki szkolnej darami).
  • Organizowanie uroczystości, gazetek, wystaw, konkursów związanych z ważnymi wydarzeniami historii miasta i kraju.
  • Współpraca ze Stowarzyszeniem Rodzina Piaśnicka, Radą Osiedla Siedlce.
  • Nauka pieśni patriotycznym we współpracy z Chórem Mieszczan Gdańskich.

Wystawa
W październiku 2011 roku gościła w naszej szkole wystawa „Pierwsza odsłona. Okupacja niemiecka na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku”. Wystawa zawierała wprowadzenie historyczne oraz omawiła wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i w Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta. Zajęcia edukacyjne na ten temat z uczniami przeprowadził dr Michał Sempołowicz, współtwórca wystawy. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w nich, nowo zdobytą wiedzę praktycznie wykorzystały wykonując przygotowane zadania. Najlepsi otrzymali dyplomy.

Pieśni legionowe
We wrześniu 2012 uczniowie klas drugich pod kierunkiem Pań Gabrieli i Małgosi Skoblik uczyli się śpiewać pieśni legionowe. Poznali także historię ich powstania. Obie panie śpiewają w Chórze Mieszczan Gdańskich.

Piaśnica
Dnia 7 października 2012 roku uczniowie klas III i VI wraz z rodzicami i nauczycielami wzięli udział w uroczystościach rocznicowych w Piaśnicy, gdzie w listopadzie 1939 roku zginął patron naszej szkoły, Kazimierz Sołtysik. Piaśnica jest symbolem okrucieństwa i zbrodni popełnionej przez hitlerowców. Jest to największa na Pomorzu nekropolia Polaków z czasów II wojny światowej. To tu od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. oddziały Selbstschutzu i SS zamordowały ok. 12 tys. niewinnych ludzi. Ofiary pochodziły głównie ze środowiska kaszubskiej, pomorskiej inteligencji. Uroczystości rozpoczęły się programem artystycznym i wciągnięciem na maszt flagi państwowej oraz apelem poległych. Nasi uczniowie wraz z innymi delegacjami złożyli kwiaty na stopniach ołtarza. Mszę świętą za poległych odprawił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

11 listopada
Uczniowie klas III wystąpili na uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości śpiewając pieśni patriotyczne.

Solidarność
Uczniowie klas III uczestniczyli w warsztatach organizowanych przez ECS. Poznali historię powstania Solidarności i sylwetkę Lecha Wałęsy.